mdst, long arms, rustamushki international, dom
dom program
november 1999
wednesday, november 3:
classical music night
<robopop> by alexei shulgin
"birthday" by nazar kozhukhar - arvo part <fratres>, john cage <nocturne>, steve reich <violin phase> - nazar kozhukhar (violin) and vyacheslav poprugin (piano)

thursday, november 4:
alexey aigi and 4.33 <all new>

friday, november 5:
"complete p" - "portfolio" project

saturday, november 6:
xxi international contemporary music festival <moscow autumn-99> (moscow composers union)
<ballad. song. nocturne> by iraida yusupova with words of a.s. pushkin and <paraskaz> by vladimir nikolaev music show from pushkin's fairy-tales performs by dmitry pokrovsky group
vyacheskav guyvoronsky "and" lina petrova duo

sunday, november 7:
lev rubinstein presents <irish cream>: poets (tom paulin, frank ormsby, thursdayomas mccarthursdayy, dmitry aleksandrovich prigov, lev rubinstein, viktor koval, sergey gandlevsky, timur kibirov, yuly gugolev), musicians <wolfs and sheeps> (vladimir lazerson, tamara smyslova and <nete>), and irish movie

wednesday, november 10:
oriental festival <on the carpet> - <far world or new east> ned rothenberg (alto saxophone, bass clarinet, shakuhachi) and his guest vladimir volkov (double bass)

thursday, november 11:
oriental festival <on the carpet> - "on the both sides of pamir" <saffron> indo-european quartet
"in world of pamir" yazgulem's traditional music

friday, november 12:
oriental festival <on the carpet> - "the mistakes of the wise man of zion"
"song of songs" by dror feiler
"mazl tov" new klezmer trio

saturday, november 13:
oriental festival <on the carpet> - birthday of count suvorov-rymniksky <izmail-glory> -
suvorave party: oriental live music from dror and "nete" plus oriental canned music from djs mottomo and nikolay a. <long arms> dmitriev plus oriental canned video from vj abu ali ibn kina

sunday, november 14: oriental festival <on the carpet> - "tartaric-japanese ego" enver izmailov "without vanilla"
otomo yoshihide <without vinyl>

wednesday, november 17:
documentaries program "stopper for the eyes"

thursday, november 18:
documentaries program "stopper for the eyes"

friday, november 19:
leonid fedorov <as a guest of > volkovtrio

saturday, november 20:
vyacheslav koleichuk workshop and <total theatre>. performance <shadows>. <canon> theatre. "photofish" group.
silent movie <un chien andalou> by luis bunuel - talking music by misha zhukov and nick lgovsky
mike ellis "constructive saxophone" and igor zakharov "constructive drums".


sunday, november 21:
vyacheslav koleichuk workshop and <total theatre>. selftensioned and net constructions. performance <constructive dress>. object-orchestra. <canon> theatre - screening of body-construction.

wednesday, november 24:
cine phantom fest <2000 minus 1>
program 1 (evgeny kondratiev, aleinikov brothers, oleg mavromatti, mike ellis and max ivanenko)

thursday, november 25:
cine phantom fest <2000 minus 1>
program 2 (german vinogradov and boris yukhananov)

friday, november 26
cine phantom fest <2000 minus 1>
program 3 (dmitry fedorov, the fantastic bluesoup group, alexander dulerain and yana raukh, andrey silvestrov and pavel labazov, ruslan rashkevich, evgeny yufit and vladimir maslov, pavel labazov and rezvan, <nete> group)

saturday, november 27:
cine phantom fest <2000 minus 1>
special show. starts at 17.00. <beyond the ocean>, tony pemperton, 1999.
program 4 (olga stolpovskaya and dmitry troitsky, yury avvakumov, aleinikov brothers, alexandr vinogradov and vladimir dubosarsky, fenso, anton olshvang and olga chernysheva, aes, oleg khaibullin, the fantastic bluesoup group, leonid tishkov, yury leiderman, yulya ovchinnikova and platon infante-arana, vladimir levashov and andrey silvestrov, vladislav efimov and aristarkh chernyshov, f.r.u.i.t.s)

sunday, november 28:
cine phantom fest <2000 minus 1>
program 5 (tv-gallery presents: roman anisimov, platon infante-arana, leonid tishkov, andrey gagarin, radda novikova; olga stolpovskaya, dmitry troitsky, inna kolosova, svetlana baskova, olya lyalina, daniil lebedev, andrey silvestrov, vadim epshtein and others)


the exhibitions
november 3 - 7 <well tempered paper> by igor zadera (design gallery)
november 10 - 14 oriental exhibition <on the carpet>
november 17 - 21 <photo-collection museum>
november 24 - 28 <fathers and sons or sprouts and roots>


very special thanks
japanese fund and japanese embassy in moscow, british council and irish embassy in moscow, sim-imlight, liniagrafic!, ima-press

back